Gołębie pocztowe – pasja i tradycja w jednym

Wbrew pozorom hodowanie gołębi pocztowych, nie traci na popularności. To pasja, którą kochają kolejne pokolenia hodowców, i która każdego dnia dodaje im skrzydeł.

Krótka historia gołębi pocztowych

Czy wiedziałeś, że gołębie to ptaki, które udomowiono 5 tysięcy lat temu? Jako pierwsi dokonali tego Fenicjanie. Spożywali oni ich mięso, a także wykorzystywali do celów rytualnych.

Gołębie pocztowe służyły przede wszystkim do komunikacji na duże odległości. Stosowali je już Starożytni Grecy i Egipcjanie. Fantastycznie sprawdzały się również w przypadku marynarzy, dla których to była jedyna forma kontaktu z bazą i bliskimi na lądzie.

W VII i VIII wieku ogromny potencjał gołębi pocztowych oraz ich wyjątkowych zdolności lokacji wykorzystywali Arabowie, którzy by wydłużyć trasy ptaków, wznosili specjalnie z myślą o nich wieże umożliwiające bezpieczny odpoczynek w trakcie podróży. W okresie I Wojny Światowej gołębie wykorzystywano w celach militarnych. Ułatwiały one m.in. sprawne przesyłanie wiadomości reporterom do swoich redakcji.

Dlaczego ludzie dziś hodują gołębie pocztowe?

Dziś gołębie pocztowe hodowane są z reguły nie dla celów praktycznych, lecz w ramach pasji. Właściciele często wystawiają swoich podopiecznych na wystawach, w turniejach oraz wyścigach, czerpiąc z tego po prostu przyjemność i traktując jako rodzaj sportu. Najzdolniejsze osobniki mają okazję startować w organizowanych do roku międzynarodowych olimpiadach.

Gołębie to również rodzaj zwierząt, z którymi hodowcy budują silną więź, jak ze zwierzętami domowymi, a opieka nad nimi treningi przynoszą im ogromną satysfakcję. Zdarza się, że hodowla z kilku osobników bardzo szybko rozrasta się do kilkudziesięciu, jeśli właściciel mocno zaangażuje się w swoje hobby i ma odpowiednie warunki.

Ciekawe wpisy:  Gołąb turyński jednobarwny

Bardzo często pasja w postaci hodowania gołębi pocztowych przekazywana jest z pokolenia na pokolenie, z ojca na syna i stanowi rodzaj rodzinnej tradycji.

Loty gołębi dziedzictwem kulturowym Polaków

Cudowne zdolności tych ptaków wykorzystywano w naszym kraju już kilkaset lat temu. W 1918 roku utworzono Polski Związek Hodowców Gołębi Pocztowych i funkcjonuje on do dziś. Co roku zajmuje się organizacją zawodów, w których ptaki mają okazję sprawdzić się podczas rywalizacji, zaś ich właściciele spotkać, wymienić doświadczeniem i spędzić wspólnie czas.

Od ponad 30 lat odbywają się także pielgrzymki na Górę św. Anny, w której udział biorą właśnie hodowcy gołębi pocztowych. U celu podróży księża hodowcy odprawiają mszę, a całemu wydarzeniu towarzyszy wyjątkowa atmosfera.

Na uwagę zasługuje fakt, że we wrześniu 2023 roku tradycyjna hodowla i loty gołębi pocztowych zostały wpisane na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Lista obecnie posiada 93 pozycje.

Zastanawiasz się nad tym, by stać się członkiem polskiej tradycji, zacząć hodować gołębie i odnaleźć w tym sposób na spędzanie wolnego czasu? Pamiętaj, by zrobić to świadomie, z pełną odpowiedzialnością za żywe stworzenia. Gołębie wymagają zaangażowania właściciela, dobrego wyżywienia, regularnych treningów, dobrych warunków do życia oraz opieki medycznej w ramach profilaktyki i gdy tylko zajdzie taka potrzeba. Jeżeli jesteś w stanie zadbać o swoje ptaki i cieszyć się ich sukcesami, zacznij robić research o specyfice poszczególnych ras, by wybrać dla siebie najbardziej odpowiednią. Być może stworzysz dzięki temu nową rodzinną tradycję?

Ciekawe wpisy:  Gołąb orlik wileński
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *